Avantura duha | Avantura čitanja | Avantura pisanja

Književnost

Jedna drugačija književna nagrada: “Mali Nemo”

Književne nagrade sastavni su deo književnog života: autorima su podsticaj i inspiracija za dalje stvaranje, čitaocima su svojevrsni putokaz i preporuka za čitanje.

Pre četiri godine, dugo godina pripremana, ideja Milana Orlića, glavnog urednika izdavačke kuće “Mali Nemo”, postala je stvarnost. Ustanovljena je književna nagrada “Mali Nemo”. Anonimni konkurs (radovi se šalju pod šifrom, a šifre se otvaraju tek posle konačne odluke), stručan i nepristrasan žiri i kvalitet teksta kao jedini kriterijum. Četiri dobra pisca i četiri dobre knjige, odlične reakcije čitalaca i pozitivne kritike stručne javnosti - dovoljan su dokaz da je početna formula zapravo dobro i promišljeno izabrana.

 

Pamet u glavu… knjigu u ruke: 55. međunarodni beogradski sajam knjiga

Od ponedeljka, 25. oktobra, kao i svake godine, Beograd će nedelju dana biti prestonica knjige. Stotinak hiljada ljudi tiskaće se da vidi šta je to novo što su pisci napisali i izdavači objaviliJoš jednom ćemo pokazati da smo narod koji voli da čita. Ili da ipak malo preciziram: narod koji voli da dodje na sajam. Da vidi. I bude viđen.

Ovogodišnji slogan, “Pamet u glavu”, kako objašnjavaju organizatori, izabran je sa namerom da nas podseti da se od svakodnevnih nedaća može (bar nakratko) pobeći u čudesni svet literature. Samo, pamet u glavu. I knjigu u ruke.

“Glasovi Švedske”, moto pod kojim će biti predstavljena ovogodišnja zemlja počasni gost, pružiće nam uvid u savremenu švedsku književnu scenu, ali će biti i prilika da se posetioci sretnu sa mnogim poznatim švedskim piscima. Program zemlje počasnog gosta upotpuniće i prisustvo belgijske književnice za decu Kiti Krauter, ovogodišnje dobitnice najveće svetske nagrade za književnost za decu, “Astrid Lindgren”.

Mala kutija

Pozdrav blogerima na blogu Malog Nema!

Ja sam Malena i dopada mi se Vaš blog! Baš je poseban!

Imam i konkretan predlog, naime, htela bih da pitam urednika bloga da li je na Vašem blogu moguće objaviti poeziju? Ne mislim na svoju poeziju, ja volim poeziju Vaska Pope.


I volela bih da sa posetiocima bloga podelim lepotu pesme “Mala kutija”.
Pesma podseća na Magrita, recimo na njegovu sliku Les valuers personalles na kojoj je prikazana soba sa nebom umesto zidova ispunjena gargantuelovskim ličnim stvarima (čaša, češalj).

Evo, Mala kutija za veliko pesničko zadovoljstvo.

Mala kutija

Maloj kutiji rastu prvi zubi
I raste joj mala dužina
Mala širina mala praznina
I uopšte sve što ima

Mala kutija raste dalje
I sad je u njoj orman
U kome je ona bila

I raste dalje i dalje i dalje
I sad je u njoj soba
I kuća i grad i zemlja
I svet u kome je ona bila

Mala kutija seća se svog detinjstva
I od prevelike čežnje
Postaje opet mala kutija

Potisnuta književnost

Reč аntologijа je kompromitovаnа. Nаšа književnа kritikа je nаvijаčkа i bez šireg uticаjа. Univerzitetskа književnа kritikа nemа lice. Književnost je potisnutа. U bibliotekаmа su čisti kаrtoni knjigа. Politikа je pisce uhvаtilа zа pero. Ono što jedni uzdižu kаo merilo vrednosti, drugi istovremeno preziru. Sve je, dаkle, nаpаdnuto. Morаmo imаti ediciju kojа će se celinom brаniti, kаže Miro Vuksаnović, urednik edicije „Deset vekovа srpske književnosti“.  (Ovаj tekst je izvod iz intervjuа koji je objаvljen u Kulturnom dodаtku Politike, 27. junа. 2009. godine.)

Pre igre

Opet ja, Malena!

Evo jos jedne Popine pesme, Pre igre.

Ko ce da se igra sa mnom?

Pre igre

Zoranu Mišiću
 

Zažmuri se na jedno oko
Zaviri se u sebe u svaki ugao
Pogleda se da nema eksera da nema lopova
Da nema kukavičjih jaja

Zažmuri se i na drugo oko
Čučne se pa se skoči
Skoči se visoko visoko visoko
Do navrh samog sebe

Odatle se padne svom težinom
Danima se pada duboko duboko duboko
Na dno svoga ponora

Ko se ne razbije u parmparčad
Ko ostane čitav i čitav ustane
Taj igra

Ripli u Jagodini

Verovali ili ne - književna nagrada “Živojin Pavlović” za najbolju knjigu proze, ove godine nije dodeljena.

Ma kako na prvi pogled izgledala nevažna, ova riplijevska odluka žirija sa velikim “Ž”, višestruko je značajna za književni život u Srbiji. Ako takav još postoji.

Pre svega, odluka je neuobičajena jer, sudeći po načinu rada književnih žirija sa malim “ž”, u Srbiji je verovatnije da se nagrada dodeli neobjavljenoj knjizi nego da se bilo koja nagrada, sa velkim ili malim “n”  ili “ž” - ne dodeli.

Osim što je neuobičajen, postupak žirija je i neobičan. Neobičan je jer podrazumeva jasan estetski i profesionalni stav. Javno ispoljavanje tog stava, nedvosmisleni je moralni čin. Sa jedinim mogućim, velkim “M”. A to je u književnom životu Srbije antikvarna kategorija. Neobičnost ove jednoglasne odluke žirija ne umanjuje ni činjenica da se nagrada dodeljuje “piscima iz Jagodine ili onima koji su u ovom gradu  u centralnoj Srbiji rodjeni ili onima koji su u njemu živeli”. Apetite pisaca sa velikim “A”, ne umanjuje stvarni ili fingirani status nagrade.

Subscribe to RSS - Književnost

VRH